ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR

  Ziyaretci Defteri

  Ziyaretci Defteri

  Deftere Yaz

  Hubyar Eğitim Vakfından skandal savunma

  Hubyar Eğitim Vakfından skandal savunma

  Tarih 15 Mayıs 2017, 14:10 Editör

  Hubyar Eğitim Vakfı mahkemede Hubyar Tekkesinin bir İnanç Merkezi olduğu yönündeki kararına karşı çıkarak bu kararın Anayasal düzene karşı suç teşkil ettiğini söylediği tarikatlara emsal olacağını iddia etti.

  Hubyar Sultan Tekkesinin “bir inanç merkezi” olması nedeniyle kültür ve tabiat varlıkları koruma kurulu tarafından “korunması gereken kültür varlığı” kapsamına alması sonrasında Mustafa Temel tarafından kararın iptali için dava açılmıştı.

  Mustafa Temel’in aile bireyleri tarafından kurulan Hubyar Eğitim Vakfı da daha sonra bu davaya Mustafa Temel lehinde müdahil olmuştu.

  Mustafa Temel’in oğlu ve Hubyar Eğitim Vakfının kurucusu ve bu davada Avukatları olan Av. Aslan Temel “kültür varlığı” kararının iptali için açılan davada verilen kararı temyiz etti.

  Aslan Temel’in verdiği temyiz dilekçesinde mahkemenin, “Hubyar Tekkesinin bir inanç merkezi olduğu” yönündeki kararını ÇOK TEHLİKELİ olarak değerlendirmekte ve bu “inanç merkezi” kararına karşı çıkmaktadır.

  Aslan TEMEL, mahkemenin bu kararının “ANAYASAL DÜZENE KARŞI SUǔ oluşturduğunu düşündüğü Adıyaman Menzil tarikatı ve Siirt Tillo’da bulunan tarikatların yasal statü kazanmasına emsal oluşturabileceğini söylemektedir.

  Hubyar Eğitim Vakfı Avukatı ve Vakfın Başkanı olan Hıdır TEMEL’in kardeşi Aslan TEMEL’e göre bu gerekçelerle HUBYAR TEKKESİNİN İNANÇMERKEZİ OLARAK KABUL EDİLMESİ ÇOK TEHLİKEELİDİR.

  Alevi kurum ve kuruluşları başta Hacı Bektaş Dergahı olamak üzere Alevilere ait Dergah ve Tekkelerin Alevilerin inanç merkezi olduğunu söyleyip bunun için mücadele verirken Hıdır TEMEL’in başkanı olduğu Hubyar Eğitim Vakfının bunu çok tehlikeli bulması skandal bir savunma olarak kayıtlara geçmiştir.

  Av. Aslan TEMEL’in ilgili dilekçesi ektedir.

   


  Bu haber 2973 defa okunmuştur.

  Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

  Duyurular

  Ali Sel; Rol çalmaya ve emek hırsızlığına sessiz kalmayacağız

  Ali Sel; Rol çalmaya ve emek hırsızlığına sessiz kalmayacağız Hubyar Kamuoyuna duyurumuzdur

  Hubyar Köyü Derneği halkı aldatıyor, yalan söylüyor, Hubyar’a hakaret ediyor!

  Hubyar Köyü Derneği halkı aldatıyor, yalan söylüyor, Hubyar’a hakaret ediyor! Hubyar Köyü Derneği halkı aldatıyor, yalan söylüyor, Hubyar’a hakaret ediyor!
  Köyümüzün yolu asfaltlanıyor28 Nisan 2017
  Köyümüzün yolu asfaltlanıyor28 Nisan 2017

  ANKET

  HUBYAR GENÇLİĞİ SEÇİMİNİ YAPIYOR 2 GÜNLÜK YAZ KAMPIMI YOKSA BİR GÜNLÜK PİKNİKMİ
  Tüm Anketler

  HAVA DURUMU

  Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

  Gazeteler

  Hubyar Takvimi


  RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

  Altyapı: MyDesign Haber Sistemi