ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR

  Ziyaretci Defteri

  Ziyaretci Defteri

  Deftere Yaz

  Hubyar ’da Alevi’ce çözümü kim reddetti?

  Hubyar ’da Alevi’ce çözümü kim reddetti?

  Tarih 22 Mayıs 2017, 17:11 Editör

  Peki, sorunun çözümü için Alevi’ce bir yol denendi mi?

  Hubyar ’da Alevi’ce çözümü kim reddetti?

  Hubyar Tekkesi ile ilgili yaşanan sorunun Mahkeme ve Hükumet nezdinde çözüm aranması başta Hubyar Ocağı mensupları olmak üzere tüm Alevi kamuoyunu rahatsız etmiştir.

  Konuyla ilgili olarak hemen hemen herkes neden Alevi hukuku içerisinde konunun çözülmediğini sormakta ve sorunun bu yönde halledilmeyişine de tepkiler vermektedirler.

  Peki, sorunun çözümü için Alevi’ce bir yol denendi mi?

  Hubyar Tekkesi üzerinde yaşanan mülkiyet ve akabinde de yönetim sorunu Temel ailesinin buranın sahibi kendileri olduğunu iddia etmesi ve buradaki ortaklaşmayı reddetmeleri üzerine derinleşmiştir.

  Hubyar Köyü Hubyar Sultan’ın evlatlarından oluşmaktadır ve Hubyar Köylüleri bu anlamıyla Dede – Ana ‘dır.

  Hubyar Sultan evlatlarından oluşan Hubyar Köylüleri, Hubyar Tekkesini sahiplenen ve Tekkenin manevi gücüyle Köyde “İnanç ağalığı” oluşturan Mustafa Temel’e karşı olan rahatsızlıklarının had safhaya varmasından sonra konuyu Alevi kamuoyuna taşımaya karar verdiler.

  Bu amaçla farklı ailelerden oluşan bir “imza komitesi” oluşturuldu. Bu imza komitesi Cemal Coşkun, Zülfikar Yıldırım, Mustafa Çanak, Halil Patlak ve Selahattin Çelik’ten oluşmaktaydı.

  İmza komitesi Hubyar Köyünde yaşayan Ocak mensuplarının kanaat önderi niteliğindeki kişiler başta olmak üzere birçok kimseden imza aldılar. Bu imzalar hazırlanan üst yazıyla Mart 2005 tarihinde Alevi kurumlarına gönderildi.

  Gönderilen imzalar ve yapılan girişim konunun Alevi kamuoyunda tartışılmasına ve gündem oluşturmasına vesile oldu. Başta Türkiye Alevi Bektaşi Federasyonu ve Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu konuyla bir hayli meşgul oldular.

  “Bu Tekke bizim babamızın malıdır”

  Bu yazılar önce ciddiye alınmadı sonrasında yaşanan olaylar Alevi kurumlarının bu meseleyi ciddiye almalarına neden oldu. Ankara’da taraflar bir araya getirildi. Bu görüşmede ailenin temsilcisi olan Hıdır Temel tüm uzlaşma önerilerini “burası benim babamın malıdır, ben babamın malını kimseyle tartışmam” diyerek reddetmiştir.

  Uzlaşma görüşmesinde Hubyar Köylülerinin önerisi şu şekildeydi; “Hubyar’da yaşayan Hubyar Sultan evladı ailelerin temsilcilerinden oluşan bir Vakıf kurulması ve Tekkenin bu Vakıf aracılığıyla yönetilmesi, mülkiyetinin de bu Vâkıfa ait olması, Vakfın Başkanlığını Temel ailesinden Av. Aslan Temel’in yapması, Mustafa Temel’in de ölene kadar Tekkenin Dedelik hizmetini yürütmesi” şeklindeydi.

  Maalesef ki Hıdır TEMEL tüm bu önerileri “burası bizim babamızın maldır” diyerek reddetmiş ve sorunun Alevi’ce çözümü sona ermiştir.

  Alevi’ce çözümün reddedilmesinden sonra idari makamlara başvuru ve akabinde de dava süreçleri başlamıştır.

  Bu haber 2453 defa okunmuştur.

  Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

  Duyurular

  Ali Sel; Rol çalmaya ve emek hırsızlığına sessiz kalmayacağız

  Ali Sel; Rol çalmaya ve emek hırsızlığına sessiz kalmayacağız Hubyar Kamuoyuna duyurumuzdur

  Hubyar Köyü Derneği halkı aldatıyor, yalan söylüyor, Hubyar’a hakaret ediyor!

  Hubyar Köyü Derneği halkı aldatıyor, yalan söylüyor, Hubyar’a hakaret ediyor! Hubyar Köyü Derneği halkı aldatıyor, yalan söylüyor, Hubyar’a hakaret ediyor!
  DÜĞÜN DAVETİ05 Mayıs 2022
  DÜĞÜN DAVETİ05 Mayıs 2022

  ANKET

  Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz
  Tüm Anketler

  HAVA DURUMU

  Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

  Gazeteler

  Hubyar Takvimi


  RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

  Altyapı: MyDesign Haber Sistemi