ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR

  Ziyaretci Defteri

  Ziyaretci Defteri

  Deftere Yaz

  Coğrafi Değerlerimiz

  Çevremizde birçok güzelliğin bir arada bulunduğu ender Yaylalardan birisi olan Tekeli Yaylasının tüm güzelliklerini ön plana çıkartarak aşağıda ayrıntılı bilgi verilen Yaylamızı Hubyar Kültürünü geliştirerek Hubyarlıların yaz aylarında bir arada olması arzu ediyoruz. 


    a-) Koç Kayası mağarasını uzman bir ekiple vakıf  görevlisi eşliğinde  Mağara incelemesi yaptırıp turizme açılan mağaralar gibi locaları varsa güvenlik ön planda tutularak Turizme  sunmak istiyor.
  b-) Ön çalışmaları başlattığımız, sadece Tekeli Yaylasının bir bölümünde bulunan eşsiz kokusu, muhteşem güzelliği olan Tuçça Çiçeğinin detaylı araştırmasını yaptırıp başka bir bölgede yoksa Hubyar Tuççası olarak çiçek ailesine katmak, koruma altına almak ve ismini Hubyar Tuççası olarak tescil ettirmek bu bağlamda Turizme sunmak istiyoruz.


  c-) Çalışması ve projesi yapıldıktan sonra Tekeli Yaylasına ilk etapta 250 adet Yayla Evi yapmak; Dış duvarlarının tamamının çift örgü sistemiyle tekeli taşından yapılmasını, tavan bölümünün saçla kaplanarak tavan iç bölümüne ters tavan üzerini çamur tabakasıyla kaplamak, elektriğini ve suyunu getirerek 3 yıl gibi bir sürede Tekeli Yaylasını "Yayla Turizmine" sunmak istiyoruz. (Bu Proje Vakfımız tarafından Hubyar mensuplarına öneridir.)

  d-) Bölgemizden en güzel güneşin doğuşunun izlenebildiği, eşsiz
  manzarası ile temiz havası ve spora elverişli olan Dokuzlar
  Tepesini çevre düzenlemesi yaparak Turizme sunmak istiyor.


  e-) Yaylamızın Özellikleri saymakla bitmiyor. Yazın tam ortasında diğer bölgelerimiz sıcaktan yanarken Çadır Deresinde her mevsimde kıştan kalan kar bulunur. Yaylamızda hediyelik takı yapımında kullanılan taşlardan da bulunmaktadır. Ayrıca Afanataşı ile Çermük arasındaki bölgede Çömlek yapımında kullanılabilir özelliğe sahip çamur bulunmaktadır. Başyurt'un üst bölümünde bulunan yağlı su da bölgemizin eşsiz güzelliklerinden biridir. (Ön Çalışmalarımızın gösterdiği ve daha önce Köyümüzde de çıkartılan ayrıca şu anda Dokuzlar'ın Doğanşar tarafından çıkartılan Kömür ve Bakır madeninden dolayı bu duyun yağlı olduğu düşünülmektedir. En kısa zamanda Vakfımız tarafından bu suyun incelemesi yaptırılacaktır.)

   
  Kuşburnu
  Etkin bir kan temizleyici,barsak yumuşatıcı, kurt düşürücü özelliğe sahip olan Kuşburnu, C Vitamini zenginliğinden ötürü vücudun gelişmesini düzenler. (Yağmur ve ark. 1991) C Vitamini, vücutta bağ dokusunun sağlam ve sıkı olmasını sağlayarak soğuk algınlığı, nezle, grip ve diğer ateşli hastalıklara karşı direncini artırır. A ve E Vitaminleri ile birlikte antioksidan etki göstererek kanser riskini önler, ayrıca fenolik maddelerle birlikte damar cidarlarının sağlam olmasını sağlar. Sonuçta kanamaların önlenmesine yardımcı olur. Hubyar bölgesinde dört tür kuşbunu çetileri vardır.Bunlar kabukları ince etsiz, kabukları ince tüylü,kabukları kalın etli,kabukları kabukları kalın etli dir.Hubyarlılar tarafından toplanarak kuşbunu pekmezi, kuşburnu eşkisi (çalkamalık)ve kuşburnu reçeli yapılar ayrıca temizlernerek kaynatılara sıcak şekilde çayı içilir.
  Isırgan
   Isırgan: Taze iken deri ile temas edince deride kızartı ve yanma yapar. Dızlağan ve dikenli ısırgan isimleriyle de bilinir. Hubyarda ' de her iki tür de yetişir. Karaciğer ve safra kesesi hastalıklarında, dalak hastalıklarında, solunum sistemi balgamlanmasında, mide kramplarında ve ülserlerinde, bağırsak ülserlerinde ve akciğer hastalıklarında öncelikle önerilir. Vücutta hücre yenilenmesini sağlayan ısırgan otu; idrar artırıcı, ödem çözücü, kan temizleyici, kan yaptırıcı, iltihap giderici, demir eksikliğini giderici ve organizmayı uyarıcıdır. Teşhis edilemeyen şiddetli baş ağrıları, prostat büyümesi, güçsüzlük ve bitkinlik halleri, tüm alerjik rahatsızlıklar egzama, ergenlik sivilceleri ve fistüllere karışı etkilidir. Anadolu da daha çok çayı ve azda olsa tentürü (Tentürdiyot) yapılır. Hubyarlılar tararından daha çok yemeyi yapılır.
  Güneşin Doğuşu
  Hubyarda dokuzlarda güneşi seyretmek bir başkadır.Bölgede en güzel güneş seyri dokuzlardan izlenir.Güneş doğarken ilk etapta hafif bir kızartı ile belirir. Kızartı etrafta çok renkli güzellikler ve dekorlar yaratır. Daha sonra bir karartı şeklini alır. Kızarıklıklar kor parçası haline gelir. Kor parçası içinde büyük lekele belirir. Güneş karartı halinde yavaş yavaş açılmaya başlar. Ufukta görülerek oluşumunu tamamlamak üzere iken altın bir küre gibi görünmeye başlar. Döndükçe etrafa binlerce ışık saçar.. Daha sonra güneş elmas parçası gibi kristalleşip eski durumunu almaya başlar. Hubyarlılar yaz aylarında toplu halde dokuzlara çıkarak güneşin doğuşunu izlemeyi sürdüreler.
   
  Sularımız
  Vücudumuz tam 46 nedenle suya ihtiyaç duyar bunlardan bazıları.Bütün besinlerin, vitamin ve minerallerin temel çözücüsüdür.Vücutta besinleri küçük parçalara ayırır, sindirilmesine yardımcı olur. 15- Eklem boşluklarındaki temel yağlayıcı maddedir, artrit ve sırt ağrılarının oluşumunun önlenmesinde yardımcı olur.Zihin ve vücut fonksiyonlarını bütünleştirir. Kilo vermenin en iyi yolu su içmektir. Kanı sulandırır ve dolaşım sırasında pıhtılaşmasını önler. Kemik iliğinde kan üretim sistemlerini düzenler, lösemi ve lenfoma oluşumunun önlenmesine yardımcı olur. Gözlere canlılık ve parlaklık verir. Stres, gerginlik ve depresyonun hafiflemesine yardımcı olur. Vücudun çeşitli bölgelerinden zehirli atıkları toplar ve atılmaları için karaciğer ya da böbreklere taşır. Uykuyu düzenler.Hubyar sularının en büyük belirgin özelliği sindirimi kolaylaştırır.Hubyar suları berrak ,v kokusuzdur ve içimi kolaydır
   
  Tokat, Sivas, Yozgat ve bölgesinde sıkça rastlanan bahar aylarında yağan yağmurla ortaya çıkan madımak, E, A, C, B2, B6 vitaminlerin yanı sıra şeker hastalığından böbrek taşına, beyin yorgunluğunu gidermeden kanı temizlemeye kadar birçok faydası bulunuyor. Bünyesinde bulunan folik asit, demir, fosfor, kalsiyum gibi minerallerin zenginliğinin yanı sıra, kimyasal madde ve hava kirliliğine karşı vücudun direncini artırıyor. Isı değişimlerine karşı vücudun direncini artırıyor. Madımağın tozundan hazırlanan merhem yaraların iyileşmesinde kullanılıyor.Adına türküler yazılan madımağın Hubyarlılarca en çok yemeği ve azda olsa konservesi yapılı

  Bu sayfa 5414 defa görüntülenmiştir.

  DÜĞÜN DAVETİ05 Mayıs 2022
  DÜĞÜN DAVETİ05 Mayıs 2022

  ANKET

  Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz
  Tüm Anketler

  HAVA DURUMU

  Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

  Gazeteler

  Hubyar Takvimi


  RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

  Altyapı: MyDesign Haber Sistemi