ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR

  Ziyaretci Defteri

  Ziyaretci Defteri

  Deftere Yaz

  Hubyar Köyü

  Tarihi :

  Hubyar Köyü Hubyar Sultan tarafından kurulmuştur. İlk zamanlar Tekriye (Değeryer) ‘ e bağlı bir mezra durumundadır. Bu dönemlerde Hubyar Köyünün ismi Gürgen çukuru Mezrası olarak geçmektedir. Daha sonraları Tekke ismiyle anıldığı ve belgelerde bu şekilde yer aldığı görülmektedir. Daha sonraları Köyün ismi kurucusu ile birlikte anılmaya başlar ve “Hubyar Köyü” ismini alır. Bu durum 1950 li yıllara kadar devam eder . Bu tarihlerde tüm Türkiye de uygulanan ve mevcut yer isimlerinin değiştirildiği dönemlerde Hubyar Köyünün ismi “Uzunbelen” olarak değiştirilmiştir. 1980 li yıllara kadar köy bu isimle anılıyor. Fakat 1980 li yıllarda Köylülerin talebi ile köy tekrar “Hubyar Köyü” ismine kavuşmuştur. Halen bu isimle anılmaktadır.

  Hubyar Köyü Türbenin bulunduğu Tekke mh birlikte, Bekülü ,Kızılarmut, Kamıççek – Köroğlu ,Teketamı , Şalakhasanğil , Selimğil , Karağözğil , İdilliğil , Hasanğil ,Çellatğil, Alibağğil ,Lüleğil Karipğil , İmzağil , Deli Ahmetgil , Ahmetkagıl Üsübagğil , Yeni mahalle   diye adlandırılan mezralardan oluşmaktadır.

  Hubyar Köyü ilk yerleşimin oluşmaya başladığı 13. Yüz yıldan ve resmi belgeye yansıdığı 1530 yılından 1970 yılına kadar Doğanşar (Tozanlı-İpsile) a bağlı bir köy olarak kalmıştır. Bu dönemlerde Doğanşar la birlikte bazen Tokat , bazen Sivas iline bağlanmıştır. 1872 yılında Hafik ‘ in ilçe olmasıyla birlikte Hubyar Köyü de Doğanşar la birlikte Hafik' e bağlanmıştır. 1980 li yıllarda Hubyar Köyü ulaşım ve benzeri sebeplerden dolayı halkın talebiyle Tokat- Almus ilçesine bağlanmıştır.

  Yazları Tekeli Dağı'nın eteklerinde bulunan Tekeli Yaylası'na çıkan Hubyarlılar son baharın başında Tekke'ye geri dönmektedirler. Çok eski dönemlerde ise sonbahardan sonra kış mevsiminin yavaş yavaş soğuk yüzünü göstermesi ile Tekke'nin üstünde bulunan bir çok aile hem hayvanlarını koyacak yerlerin genişliği hem de daha ılıman olması nedeniyle daha aşağılarda bulunan Öyekler isimli mezralara taşınmaktaydılar.

  Bu durum ortalama 100 – 150 yıl kadar sürdürten sonra 1800'lü yılların başından itibaren Öyekler'e taşınan aileler ilkbaharla birlikte havaların ısınmasının ardından artık Tekke mahallesine taşınmayıp direk Tekeli Yaylası'na göçer oldular. Böylece Öyekler denilen mezraların tamamen yerleşim yeri oluş durumu ortaya çıktı. Bu durum, Hubyarlıların, Orta Asya Türklerinin tipik bir özelliği olan konar göçerliği hâlen taşıdığını göstermektedir 
  Hubyarlıların nüfuslarının hızla çoğalması sebebiyle bir çok aile arazi sorunu yaşamaya başladılar bu durumda zamanla geçim sorununu ortaya çıkardı. 1750'li yıllardan başlayarak bir çok aile Tokat, Sivas, Yozgat, Amasya, Çorum gibi Hubyar taliplerinin bulunduğu köylere göçerek hem taliplere dedelik yapmaya başladılar hem de tarım ve hayvancılık için daha geniş imkanlara sahip oldular. Hâlen bir çok ilde Hubyar'dan gitmiş dede nüfusu bulunmaktadır. 

  Coğrafi Yapı:
  Hubyar Köyü , Orta Karadeniz ile İç Anadolu bölgesi sınırında , 40-41 kuzey paralelleri ile 37 doğu meridyenleri arasında kalmaktadır. Hubyar Köyü yörenin en yüksek dağı ( 2640 m .) olan Tekeli dağı (Dokuzlar) eteklerinde bulunmaktadır.
  Köy Tokat-Almus ilçesine bağlıdır. Hubyar Köyü bağlı bulunduğu Almus ilçesine 80 km , Tokat Merkeze ise 115 km uzaklıktadır. Dağlık bir bölgedir. Bölge Eosen (ef) devrinde oluşmuştur. Ana kaya büyük oranda Flis ve Gredir. Toprak orta tekstürde, % 50 den fazla taşlı kahverengi orman toprağı tipindedir. Hubyar Köyü arazisinin genelinde fizyolojik ve mutlak derinlik mevcut değildir. (0- 30 cm ) . Bölgenin genelinde meyil % 60 ın üzerinde olup sarp arazidir. Bölgenin ortalama yüksekliği 2.000 m dir. Bölge örtülü bulunmayıp, çok şiddetli yüzey erozyonu mevcuttur. Bölgeye en yakın 608 m rakımlı Tokat meteoroloji İstasyonunun verilerine göre enterpole edilmeden Yıllık ortalama yağış : 442,4 mm , Yıllık en düşük sıcaklık : -23,4 C , Yıllık ortalama en yüksek sıcaklık : 18,7 C ve Yıllık ortalama sıcaklık 12,4 C dir.

  Bölge oldukça kırsaldır. Bitki örtüsü olarak eskilerden oldukça fazla olduğu anlaşılan ormanlardan günümüzde eser kalmamıştır. Birçok sebeplerden dolayı ormanlık çam ve meşelik alanlar kesilerek yok edilmiştir. Bugünlerde Çam alanı olarak adlandırılan veya çamlığın öyek diye isimlendirilen bölgelerde bir veya iki çam ağacına ancak rastlanmaktadır.Tekke' de Kutsal Gürgen Çukuru ormanı kutsallığından dolayı muhafaza edilmiştir. Bekülü mezrasının yamacında bulunan ormanlık bölge Hubyar Köyünün en büyük ormanlık bölgelerinden birisidir ve Kutsal Hubyar Camı bulunmaktadır . Ayrıca Bekülü mezrasının üst kısımlarında yine ormanlık alanlar mevcuttur. Kızılarmut bölgesinde ve öyekler mezralarının bir kısımlarında kısmen küçük ormancıklar bulunmaktadır.

  Bugüne kadar başka yerde bir örneğine rastlanmayan sadece Tekeli yaylasında yetişen tuçça çiçeği vardır.( Mis kokulu beş santim boyunda tepesinde mor çiçekleri olan su kenarında yetişen bir çiçektir.)

  Hubyar Köyü mezralarında Elma, Armut, Çördük , Aluc , Erik, Ceviz, Fındık v.b meyve ağaçları bulunmakta ve yörede bol miktarda kuşburnu ağacı bulunmaktadır. Bölgede ayrıca bozkıra hakim bölgelerde kendiliğinden yetişen Keven otu yetişir ki, erozyonu önlemesi bakımından önemlidir. Ayrıca yenebilen otlardan madımak, yemlik, efelik, kuzukulağı, kömeç, v.b isimlerini tam olarak sayamadığımız birçok ot çeşidi yetişmektedir.


  Hubyar Köyü Dağlarında ve Ormanlarında Yaban Hayvanları olarak Kuşlardan;  Kartal, şahin, doğan, atmaca, karga, kırlangıç, saksağan, serçe, üveyik, gügük, baykuş, bıldırcın, keklik, akbaba, sığırcık, güvercin, ağaçkakan  Sürüngenlerden ; Yılan, kertenkele, salyangoz, Diğer Hayvanlardan; Ayı, Kurt, Domuz, Tilki, Tavşan, Sansar, Gelincik ( gelenü Tekeli yaylası ), Keskü, Kirpi, Kaplumbağa, Fare, Köstebek, Kurbağa bulunmaktadır.

  Tarihi yerler :

    Hubyar türbesi , tarihi mezarlar ( tekke mh ) Bekdede , Türk kültürünü yansıtmayan eski çağlardan mezarlar , eski köy evi ( Bekülü mh. ) Yer altına kümbet mahsenler ( Öyekler mh) Yedi koyunu sığdığı yer , koç kayası mağrası , düzlükler meydan , seküler ,barşut ( Tekeli yaylası ) ve bir çok doğal oluşum yerleri kapulu kaya doğal magralar vb.leri vardır.

  Ziyaret yerleri :

  Hubyar Türbesi Hubyar Çamı Hubyar'ın  atının ayğının izi  Hubyar Degirmeni Hubyar'ın Sokusu (2 adet ) Dokuzlar ,Hasan ve Hüseyin Abdal türbesi ,Sersem ,Yedi koyun sığdığı yer ,Gönül ana , Hubyar' ın Yedi Kızının Türbesi, Göz Cöferliği, Dermağu Dede,Öksürük Dede ,Argulu Baba,Kenan Şeyh türbesi ,Gürgen Çukuru (Hubyar Kapısı ) ,Çermik  (Köroğlu) Hubyar Abdal birlik Cemevi , Ürferlik , Çifte Gözler Fırkıllı Evliya Hubyar' ın Kurbancısının  Mezarı Çetirez, Ağ Cöferlik ,Zor Taşı ,Mıhlı ,Yürek Dede ,Asa pınarı , Bek Dede, Yağlaş Dede, Ağca Dede , İsmail Dede, Kara evliya ,Çermik (Hubyar Değirmeninin üst tarafı )

  Sosyo Ekonomik yapı :
  Hubyar Köyünün Anadolu' da bulunan önemli İnanç Merkezlerinden birisi olması sebebiyle özellikle yaz aylarında günü birlik ve yatılı ziyaretçilerin akınına uğramaktadır. Hubyar Sultan Dergahına kurbanlar lığlanmakta, adaklar adanmakta ve ziyaretler yapılmaktadır. Hubyar Köylülerinin geçim kaynağı genelde küçük baş hayvancılıktır. Hayvancılığa yönelik tarım yapılmaktadır. Bölgede binbir çeşit çiçek olmasına rağmen arıcılık yok denecek kadar azdır. Bir iki aile sadece kendi ihtiyaçları için arıcılık yapmaktadırlar.

  Hubyarlılar eskilerden KİL ticareti ile uğraşırlarmış. Dedelikten elde edilen Hakkullah da Dedelerin hayatlarını sürdürmelerinde ettirmelerinde önemli yer tutmuştur.

  Ulaşım:

  1) Tokat –Almus –Tozanlı deresi yoluyla        
  2)  Sivas – Hafik yoluyla 3) Sivas - Doğanşar yoluyla olmaktadır.

     Hubyar köyüne Tokat' dan özellikle yaz aylarında her gün,  günde bir defa minibüs seferi yapılmaktadır.

  Nüfus bilgileri :

  1455-1485 YILLARINA AİT BELGE:

   1455-Karye-i DEĞERYER

  Mustafa veled-i Musa

  1485-Karye-i DEĞERYER

  Yar Ahmed veled-i Mustafa

  II. 1520 YILINA AİT BELGE:

  1520-Karye-i DEĞERYER, tâbî-i Tozanlu.

  Hubyar veled-i Yar Ahmed

  IV.1574 YILINA AİT BELGE:

            1574-Karye-i DEĞERYER, tâbî-i Tozanlu

  Zemin-i GÜRGENÇUKURU, der tasarruf-ı HUBYAR DERVİŞ ehl-i el-reâyâ kimesne olub baltası ile feth edip, Allah rızası için ma'mur etmiş 30 kilelik yerdir. Girü vech-i meşruh üzere zaviyelik üezere hududu ber mûceb-i huccet-i şer'iye mukerrer mezbûr Hubyar Derviş mutasarrıfdır. Mustafa veled-i Hubyar Derviş, Cafer veled-i Ali ve Erdoğan birader-i...

  Gürgençukuru Hubyar Derviş'in elindedir. Bu zât-ı muhterem, baltası ile yer açıp, Allah rızası için bir tekye inşa etmiş, 30 kilelik yerdir. Gerisi ise belirtilmiş olduğu gibi tekyelik üzere ve yasal belgelerle tescilli olup, adı geçen Hubyar Derviş'in mülküdür.

  Derviş Hubyar oğlu Mustafa, Ali oğlu Cafer ve Cafer'in kardeşi Erdoğan .”

  Elimizdeki bu belge 1841 yılına ait olup Hubyar Köyünde bulunan aile reislerini ve bu ailelerin sahip oldukları mal varlıklarını ifade etmektedir

  Ekili tarla: 236 dönüm

  Ekinsiz tarla: 253 dönüm

  Sağmal koyun: 159 baş

  Kısır koyun: 58 baş

  Sağmal keçi: 430 baş

  Kısır keçi: 373 baş

  Kuzu: 155 baş

  Oğlak: 345 baş

  Sağmal inek: 98 baş

  Kısır inek: 20 baş

  Düve: 38 baş

  Tosun: 24 baş

  Döllü kısrak: 5 baş

  Erkek merkep: 1 baş

  Katır: 58 baş

  Arı kovanı: 1 adet

   

              Hubyar köyünde – hanenin toplam 489 dönüm arazisi bulunmakta. Bunun 236 dönümü ekilirken geriye kalan 253 dönüm arazinin ekilmediği dikkati çekmektedir. Köyde arıcılık yok denecek vaziyettedir.

              Köyde kısır koyun, keçi ve ineklerin fazla olduğu görülmekte. Bunun sebebi geliri az göstermek olabilir.

              Beş baş döllü kısrak ile bir baş erkek merkebin bulunduğu köyümüzde 58 katır bulunmaktadır. Tozanlı'nın diğer köylerinde döllü merkepten 15 kuruş, döllü kısraktan 40 kuruş gelir hesaplayan yetkililer, Hubyar'da bulunan katırların her biri için 250 kuruş gelir hesaplamışlardır. Böyle bir durum katırlarla taşımacılık yapıldığını ifade etmektedir. Yörenin konumu ve bölgenin geçmişte ormanlık olduğu düşünüldüğünde Tokat ve Sivas'a odun taşımacılığı yapıldığını söyleyebiliriz.

   

  2- 1850 yılına ait olduğu bilinen bir tarihte ise köyde bulunan Erkek Nüfus sayılmıştır.

  Buna göre; Hubyar Köyünde

  13 Yaşına kadar                      75 Erkek

  13-30 yaş arası                        39 Erkek

  30-40 yaş arası                        24 Erkek

  40 yaş ve üzeri             34 Erkek

  Toplam                                    172 Erkek

  Askerde olan               yok.

  Dışarıda olan                yok.

  Bu verilerden yola çıkarak bu  dönemde  evli olan erkek  sayısının  yaklaşık 85 kişi olduğu ,  bu 85 kişinin erkek çocuklarının burada yazılı olması sebebiyle geriye kız çocuklarının ve eşlerinin sayısını tahmin edersek tüm nüfusu aşağı yukarı bulmuş oluruz. Bu da 85 evli erkeğin 85 karısı ve kız çocuk nüfusunun erkek çocuk nüfusundan her zaman fazla olduğunu dikkate alırsak 100 civarında kız çocuğun olduğuna ulaşabiliriz. Ve toplam bu tarihte Hubyar Köyünde 357 civarlarında  bir nüfusun olduğunu düşünmek oldukça gerçekçidir.

  Erkek Nüfus                172

  Kadın Nüfus                185  Tahmini

  Toplam Nüfus              357

   

  YIL

  KADIN

   

  ERKEK

   

  TOPLAM

   

   

   

   

   

   

  1915

  255

   

  240

   

  495

  1935

   

   

   

   

  827

  1946

   

   

   

   

  885

  1950

   

   

   

   

  825

  1955

  502

   

  430

   

  932

  1960

  561

   

  451

   

  1.012

  1965

  590

   

  528

   

  1.118

  1975

   

   

   

   

   

  1980

  465

   

  351

   

  816

  1985

  309

   

  258

   

  567

  1990

  197

   

  141

   

  338

  1997

   

   

   

   

  161

  1999

   

   

   

   

  338

   

  Hubyar Köyünde seçim sonuçları ; (2)

  1961

  Milletvekili

   

   

  AP

  CHP

  CKMP

  YTP

  70

  3

  4

  260

   

   

   

   

   

  1965

  Milletvekili

   

   

   

   

  AP

  CHP

  CKMP

  MP

  TİP

  YTP

  325

  0

  0

  1

  0

  3

  Dipnotlar:

  1- Hubyar Vakfı 2- Devlet istatistik Enstitüsü -  Ankara 3- D.İ.E – Ankara4- Ali Kenanoğlu, 5- Fikri Karaman

  Hubyar Vakfı

  Bu sayfa 11173 defa görüntülenmiştir.

  DÜĞÜN DAVETİ05 Mayıs 2022
  DÜĞÜN DAVETİ05 Mayıs 2022

  ANKET

  Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz
  Tüm Anketler

  HAVA DURUMU

  Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

  Gazeteler

  Hubyar Takvimi


  RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

  Altyapı: MyDesign Haber Sistemi