ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR

  Ziyaretci Defteri

  Ziyaretci Defteri

  Deftere Yaz

  Ziyaret Yerleri

  Hubyar değirmeni


  Hubyar Sultanın yedi koyununu koydugu yer

  Kılıç kesen

  Dokuzlar

  Hubyar Türbesi

  Hubyar camı

  Hubyar  sokusu

  Hubyarın atının yağının izi

  Hubyar  Kuyusu

  Sersem

  Yapım tarihi bilinmeyen Hubyar Türbesi sekizgen planlı olup kesme taştan yapılmıştır. Üst örtü duvarının devamı olarak sekizgen biçimli piramidal yapıya sahiptir. Duvar yüzeyleri büyük oranda mozaik ile kaplıdır. Şekil olarak aslına sadık kalınarak bir çok kez tadilattan geçmiştir yapılan bu tadilatlarda iç ve dış yüzeyleri aslına uymayarak tamamen betonla sıvanmıştır. Türbe içerisinde yer alan sanduka 140x290x150 cm boyutlarında ve betonarmeden yapılmıştır. Türbenin iç alanı elli metre karedir, Türbeye batı kısmında dar ve alçak bir kapıdan girilir . kapının dar ve alçak olması türbeye eğilerek girilmesini sağlar .Batı tarafından kapıyla doğu, güney ve kuzeyden  de üç adet camla türbenin güneş alması sağlanır. Türbenin iç  güney duvarında   çöfer  alma yeri vardır. Sandukanın alt batı kısmında kapıya bakan tarafta   bir tuğla genişliğinde delik vardır.

  Hubyar Türbesi

  HÜSEYİN ABDAL Hubyarın üç torunundan birisidir.Diğer torunları Kenan Şeyh ve Ali Dededir.Hüseyin Abdal dede ve cem aşığı olduğu için çoğunlukla günlerini talip köylerinde geçirirmiş.Çok sayıda deyiş ve duazimamları vardır.Uzun bir süre KARABALÇIK köyünde kalmıştır.Halen evi ziyaret ve cem evi olarak hizmet vermektedir.Kanber'in oğlu (Aşık Mehmet)'in anlattığına göre; köyde büyük bir salgın hastalık başgöstermiş.Hüseyin Abdal Elmabeli denen yerden kerametini göstererek bir su çıkartıyor ve halen yolun kenarında çeşme olarak kullanılıyor.Bu sudan içenlerde hastalık kalmıyor. Tekeli yaylasında Hüseyin Abdal avlusu vardır.Yaylada yapılan cemler orada yapılırdı. HASAN ABDAL Sivas kadısı 1590 lı yıllarda bir ferman yayınlar.Okçular Sivas'ta toplanır.Kabak yazısında; atış yarışmalarına katılırlar.Kabağı vuran kürdistan beyliğine gidecek denir.Hasan Abdal onyedi yaşındadır,bir atışta kabağı vurur.(Sivas'ta kabak yazısı ve kabak tekkesi vardır).Hasan Abdal ödül olarak Beyler Beyliğine gönderilir.On sekiz yıl kendisinden haber alınamaz.Tekeli yaylasına bir gün göçebe bir gurup gelir,çadır deresine 40 çadır kurarlar.Yaylaya yabancılar yerleşti diye köy halkı göçebelerin gitmelerini ister.Hasan Abdal kendisini tanıtmaz,yağ ve peynir karşılığı 40 gün mühlet ister.Kenan Şeyh ve Ali Dede halkın başındadır.Halktan biri bu yabancı değil Hasan Abdal'a benziyor der.Kimse inanmaz 40 gün sonra Tekke halkı günün doldu,burdan git yoksa şikayet ederiz derler.Hasan Abdal tekeli yaylasına aldığı Beratı (bürümeyi) çıkartır.Ben Hüseyin Abdal'ın oğluyum der,ahali başından dağılır. Hasan Abdal Karabalçık'ta bulunan babası Hüseyin Abdal'ı getirir.Hüseyin Abdal bir nutuk eder; oğlum senin türben benimkinden yüksek olsun der.Hasan Abdal'la gelen çadırlı kafilede orta yayla denen bölgeye yerleşirler.Hubyar Dededen yüksekte duramayız diyerek asarcık köyüne,oradan da bir kısmı gidip Tokat Turhal Hasanlı köyünü kurarlar.

  Yaşı henüz belli olmayan Hubyar çamı kalın gövdeli başında yedi kalın dala sahip olan görkemli  bir çamdır. Kapladığı alan yaklaşık yetmiş metre kare civarındadır.Toprak üzerine çıkan kökleri kalındır. Hubyar’ın Bekülü'de bulunan Bek Dede ile oturup sohbet ettiği yer olarak bilinir. Hubyarın burada dinlendiğine rivayet edilir.
  HÜSEYİN ABDAL VE HASAN ABDAL TÜRBELERİ
  Hubyar Çamı

  Hubyarın sokusu iki adettir Bir tekeli yaylasında diğeri türbenin olduğu yerdedir.Soku büyükçe bir taş kütlenin içi oyularak yapılan  yaklaşık üç uruplağa buğday alan içi oyuk taş kütledir. Kaynatılıp kurutulmuş buğday iki kişinin karşılıklı vurduğu ağaç tokmakla dövülerek buğday kepeğinden ayrılması sağlanır. Kepeğinden ayrılan buğday bulgur,yarma,hedik, vb olmak üzere el değirmeninde işlenmeye   hazır hale gelir.

  Hubyar Sokusu

  Hubyar’ın  atının  ayağının izi olduğuna rivayet edilir.Asıl yeri yayla yolu üzerinde orta yayladadır.Bir metre kare çıvarındadır ziyaret deki iz bir atın  ön ayağının bilekle birleştiği eklem yerinin aynısındır.Hubyar mensuplarınca kutsal sayılır .Hiç bir Hubyar  mensubu kutsal saydıkları yerleri sökmez değiştirmez yalnız Hubyar’ın atının  ayağının izi olan ziyaret Hubyarlı bir aile tarafından sökülmüştür.

  Hubyar’ın  atının ayğının izi 

   

   Hubyar’ ın kendisi tarafından yapıldığı  ve yedi koyununun sütüyle çalıştırdığına rivayet edilir.Hubyar değirmeni  ilk yeri dere yatağının olduğu yerdir bir çok kez tadilattan geçmiş bu tadilatlar neticesinde dere yatağından alınarak yaklaşık elli metre yukarı  şimdiki yerine yapılmıştır.Eski duvar taşları kullanılarak yapılan değirmen altmış metre kare alan sahiptir girişi Batı kısmından olup güney kısmında bir ocak başı mevcuttur.Doğu kısmında bulunan değirmen çalışır durumdadır.Eski  değirmen taşı girişin dış yüzeyinde duvarın içindedir

  Hubyar Deg.

  Tokat’ın Turhal ilçesi Çaylı beldesindesin üst kısmında dere mahallesindedir.Hubyar Sultanın asası ile suyu  çıkarttığına rivayet edilir.Hubyar kuyusu yaklaşık  bir metre çapında dır. Ne kadar su alınırsa alınsın su eksilmez ,yapılan  ölçümlerde kuyu suyu olmasına rağmen bölgenin en temiz ve en yaralı suyudur.  Üzeri camla kapatılan hubyar kuyusunun cevre düzenlenmesi yapılmıştır.

  Hubyar Kuyusu
   

  Tekeli Dağı ( Dokuzlar) Denizden yüksekliği 2643 metredir.Tepenin tam zirvesinde  dokuz ocak ziyaret yeri vardır .Hubyar mensuplarındaki her sülale kendi ocaklarını bilir ve ocaklarında kurbanlarını pişirilirler.Bölgede  güneşin doğuşu en güzel buradan dokuzların tepesinden izleriniz.

  Dokuzlar
   

   Hubyar Sultanın tahta kılıcı ile kestiğine rivayet edilir.Gürgen çukurunun  bitimindedir. Yaklaşık bir metre yüksekliğinde iki metre enindedir. Ortasından boydan boya  kesilmiş bir şekilde duran ziyaretin  kesik derinliği yaklaşık  bir metre eni ise on santimetre çıvarındadır 

  Kılıç kesen
   

  Hubyar Türbesinin  tam karşısında dik bir yamaçtadır. Yanmış  bir çam ağacı ile su gözeleri  vardır. Çocukları olmayan aileler bu gözlerden su içerek çocuklarının olması istemiyle dilek de bulunur adaklar adarlar.

   

   

  Sersem
   

   

  Hubyar’ın yedi koyununu koyduğu  yer olduğuna rivayet edilir.Yayla yolu üzeri  kapulu kayanın kuzey kısmında yer almaktadır.Kaya üzerine oyulmuş bir şekilde duran ziyaretin çapı bir metre eni ise yirmi beş santimetre cıvarındadır

   

  Yedi koyun sıgdıgı yer
   

   

  Gönül Ananın  kabri olduğuna rivayet edilir.Tekeli dağının (dokuzların) eteğinde tekeli yaylasının üstünde yaklaşık beş top sahası genişliğindeki meydan denilen yerin batı kısmındadır Eski hali dört metre uzunluğunda yarım metre genişliğinde yirmi beş santimetre yüksekliğindedir .Tarihi bilgilerde  Gönül Ana Hubyar Sultan’ ın eşi, Yalıncak Sulan’ ın kızıdır

  Gönül ana 

   

   

  YÖREDEKİ DİĞER  ZİYARET VE ADAK YERLERİ

   

  Hubyar’ ın Yedi Kızının  Türbesi

  Göz Cöferliği

  Dermağu Dede

  Öksürük Dede

  Argulu Baba

  Gürgen Çukuru

  Çermik  (Köroğlu)

  Hubyar  Abdal  birlik Cemevi

  Ürferlik

  Çifte Gözler  

  Fırkıllı Evliya  

  Hubyar’ ın Kurbancısının   Mezarı

  Çetirez,  

  Ağ Cöferlik

  Zor Taşı

  Mıhlı

  Yürek Dede

  Asa pınarı

  Bek Dede

  Yağlaş Dede

  Ağca Dede

  İsmail Dede

  Kara evliya

  Çermik  (Hubyar Değirmeninin üst tarafı)

  Bu sayfa 6777 defa görüntülenmiştir.

  DÜĞÜN DAVETİ05 Mayıs 2022
  DÜĞÜN DAVETİ05 Mayıs 2022

  ANKET

  Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz
  Tüm Anketler

  HAVA DURUMU

  Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

  Gazeteler

  Hubyar Takvimi


  RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

  Altyapı: MyDesign Haber Sistemi