ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR

  Ziyaretci Defteri

  Ziyaretci Defteri

  Deftere Yaz

  Hubyar Türbesi köy halkına verildi

  22 Aralık 2014, 09:28

  (Cumhuriyet Gazetesi / 21 Aralık 2014) Hubyar Türbesi ve Cemevi köy halkına verildi
   
  Yaklaşık 8 yılı aşkın süredir Alevi kamuoyunun yakından takip ettiği Hubyar Davası'nda mahkeme, Hubyar Köyü muhtarlığı öncülüğündeki köylüleri haklı buldu; 'Hubyar Türbesi ve Cemevi köy tüzel kişiliğinindir' dedi.
   
  Hubyar Köylülerinin uzun süredir yürüttüğü hukuk mücadelesi Tokat Kadastro Mahkemesinde görülen son duruşma ile sonuçlandı. Mahkeme, Aleviliğin önemli inanç merkezlerinden Hubyar Ocağı'nın da merkezi olan, Tokat'ın Almus ilçesine bağlı Hubyar Köyü'nde bulunan Hubyar Sultan Türbesi ve Cemevi'nin Hubyar Köyü Muhtarlığına ait olduğuna hükmetti. Köy sakinlerinden Mustafa Temel tarafından yaklaşık 700 yıllık Hubyar Sultan Türbesi ve cemevinin adlarına tapu edilmesi için köy muhtarlığı ve Hazine aleyhine açtığı davayı reddeden mahkeme, türbe ve cemevinin köy muhtarlığı adına tapuya tesciline karar verdi.
   
  “İnanç kurumları kutsal değerdir” Hubyar Sultan Türbesi ve Cemevi ile ilgili tartışmaların başladığı süreçten bu yana köy muhtarlığı ve köy halkından yana taraf olduklarını ifade eden Hubyar Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, gazeteci yazar Murat Kantekin, bir türbenin hiçbir şahsa tapu edilemeyeceğini belirtti. Hubyar Köyü’nde yaşayan ve Aleviler için inanç önderi olarak Dede konumunda bulunan tüm köy halkının 13. Y.Y.’da yaşayan Hubyar Sultan’ın torunları olduğunu belirten Kantekin, “Hubyar Sultan Türbesi de, cemevi de kimsenin şahsi malı değildir. Her yıl yüz binlerce insanın ziyaret ettiği, inançsal anlamda mensup olduğu o türbe, kendisine saygı duyan tüm insanlığın ortak kutsal değeridir. Mantığın kabul etmeyeceği bir iddiayı hukuk da kabul etmedi ve türbe ile cemevinin köy halkının sorumluluğunda olduğuna hükmetti” dedi.
   
  "Mahkemenin kararı önemli"
   
  Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu ise mahkemenin kararının son derece önemli olduğunu ifade ederek, "Başka burası bir Alevi inanç merkezi olarak tescil edilmiş oldu. Aynı zamanda buranın kamusal bir nitelik taşıdığı, hiçbir şahsın özel mülkü olamayacağı tescil edilmiş oldu" dedi. Kararın örnek teşkil edeceğini söyleyen Kenanoğlu, "Çünkü biz biliyoruz ki birçok inanç-ibadet merkezi şu ya da bu şekilde özel şahısların mülkiyetinde alınır satılır bir ticari mal olarak bulunmaktadır" dedi.

  Bu haber 2180 defa okunmuştur.

  Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
  DÜĞÜN DAVETİ05 Mayıs 2022
  DÜĞÜN DAVETİ05 Mayıs 2022

  ANKET

  Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz
  Tüm Anketler

  HAVA DURUMU

  Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

  Gazeteler

  Hubyar Takvimi


  RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

  Altyapı: MyDesign Haber Sistemi